top of page

Mikor kezdjük a madarak téli etetését?

Szerző képe: Csilla FejesCsilla Fejes

Ahogyan már korábbi posztunkban is említettük, a Magyarországon maradó és telelni hozzánk érkező madárfajok képviselői számára történő etetés célja nem az életbentartás - hiszen ha nem találnak elegendő élelmet, továbbállnak -, hanem a madarak közelünkbe történő csalogatása.




Ugyanakkor sok madárbarát és megfigyelő számára várva várt időszak ez, hiszen ilyenkor testközelből is figyelhetik kertjeik tollas lakóit. Annak érdekében, hogy a madáretetési szezon a madarak és a megfigyelők számára is pozitívan zárulhasson, be kell tartanunk néhány szabályt - az etetőbe kerülő tápláklékok kiválasztásától az etetési szezon hosszáig.


Az alábbiakban megvizsgáljuk, miért nem szabad a madarakat az etetési szezonon kívül is etetni:


  1. Fiókák veszélyeztetése: Az etetési időszak az első fagyok beköszöntétől (általában november elejétől) ezek tartós megszűnéséig, körülbelül március végéig tart. Fontos, hogy tavasszal, a fiókák kikelését követően már semmiképp se etessük a madarakat, mert a fiókák a mageleséget nem képesek megemészteni, és azok fogyasztása akár tömeges pusztulásukat is okozhatja.

  2. Az Egyensúly Megzavarása: A természetben a madarak táplálékforrásait az évszakok és a rendelkezésre álló erőforrások szabályozzák. Ha az emberek folyamatosan etetik a madarakat, akkor azok hozzászokhatnak az emberi etetéshez, és elveszíthetik az életvitelükhöz szükséges vadászati ​​készségeket. Ezáltal az állomány egyensúlya megzavarodhat, és a madarak kevésbé lesznek képesek önállóan megszerezni az élelemforrásaikat.

  3. Táplálékkal Kapcsolatos Betegségek: Az emberi etetés során olyan táplálékot adhatunk a madaraknak, amelyeket természetes környezetükben nem találnának meg. Ez olyan egészségügyi problémákhoz vezethet, mint például az elhízás vagy az emésztési problémák. Az olyan élelmiszerek, mint a kenyér vagy a sütemények, nem megfelelőek a madarak számára, és hosszú távon károsíthatják egészségüket (ezt hamarosan külön posztban is tárgyaljuk!)

  4. Betegségek Terjesztése: Amikor a madarak egy csoportban gyűlnek össze, például egy etetőnél, a betegségek könnyen terjedhetnek közöttük. Az elszennyezett táplálék vagy az etetőkön lévő beteg madarak közvetítői lehetnek a betegségeknek, amelyek az egész populációra veszélyt jelenthetnek.


Az etetési szezon során azon túl, hogy gyönyörködünk a kertünkbe érkező madarak látványában, felelősségteljes viselkedésünkkel hozzájárulhatunk a populációk gyarapodásához és kertünk madárcsicsergéssel történő megtöltéséhez is. Ehhez azonban az is szükséges, hogy tartsuk be az etetéshez kapcsolódó alapvető szabályokat, figyeljünk a higiéniára, és etessünk addig, és csak addig, amíg a madaraknak arra valóban szükségük lehet!





A Dunatáj Közalapítvány madármentő munkáját a GINOP-5.1.7-17-2018-00171 az. számú

„Alakítsd a környezeted - A Dunatáj Természet-

és Környezetvédelmi Közalapítvány vállalkozási tevékenysége” című pályázat támogatja.

.





5 megtekintés0 hozzászólás

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

Comments


infoblokk_kedv_final_CMYK_ ESZA.jpg

© 2022 DUNATÁJ KÖZALAPÍTVÁNY

A WEBÁRUHÁZ LÉTREHOZÁSÁT A

GINOP 5.1-7-17-2018-00171

PÁLYÁZAT TÁMOGATTA.

bottom of page